Każdy przyszły kierowca, który planuje jeździć samochodem i włączać się do ruchu drogowego musi koniecznie poznać reguły panujące na jezdni, przepisy prawa oraz znaczenie znaków drogowych. Bez tej wiedzy nie możemy czuć się spokojnie, ani nie mamy zarazem możliwości dania bezpieczeństwa pozostałym osobom kierującym pojazdami.
Pierwszym krokiem do poznania tych reguł jest zapisanie się na szkolenie prawa jazdy. Na takim szkoleniu dowiemy się wszystkiego co jest nam konieczne do dobrego i bezpiecznego przemieszczania się po drodze, a więc znaki drogowe też reguły poruszania się po drogach, które są równorzędne. Wykład teoretyczny na kursie prawa jazdy trwa 30 godzin, tyle samo czasu zabiera też jazda praktyczna. Po jego odbyciu kursant otrzymuje zaświadczenie ze ze szkoły jazdy i jest w stanie zapisać się na egzamin państwowy do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Przed egzaminem warto rozwiązywać w domu testy na prawo jazdy, gdyż z takim przygotowaniem sprawniej będziemy w stanie zdać teorię.
Gdy zdamy egzamin państwowy możemy skierować się do dobrego oddziału urzędu miejskiego z zadaniem dostarczenia dokumentów , a ponadto zdjęć niezbędnych do otrzymania dokumentów prawa jazdy. Dopiero po jego wyrobieniu możemy usiąść samemu za kierownicą i włączyć się do ruchu drogowego. Warto zdawać sobie sprawę także, że przez pierwszy rok od otrzymania prawa jazdy obowiązuje nas zakres dwudziestu punktów karnych karnych punktów. Po ich przekroczeniu uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną nam odebrane. Wraz z upływem pierwszych dwunastu miesięcy limit punktów karnych zmienia się do dwudziestu czterech. Warto mieć na uwadze też, iż razem z punktami karnymi dostajemy grzywnę, czyli karę finansową. A uzyskane punkty karne podlegają kasacji po 365 dniach.
Odbyty kurs prawa jazdy, nauka znaków drogowych, kodeksu drogowego, lekcje jazdy samochodem z nauczycielem jazdy, a potem samodzielne wyprawy drogowe sprawia, iż stajemy się coraz sprawniejszymi kierowcami. W rezultacie kierujemy samochodem coraz lepiej i pewniej. A to łącznie daje nam poczucie spokoju nie tylko nam, ale również naszym bliskim, którzy z nami podróżują. Jest to również pewność dla pozostałych uczestników ruchu, z którymi razem korzystamy z dróg publicznych. Bowiem nie od dziś wiadomo, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zasada ta podpowiada wszystkim, iż nawet jeżeli już my podporządkowujemy się do nakazach drogowych i jeździmy bezpiecznie zgodnie z regułami, to pozostali uczestnicy ruchu mogą nie dostosowywać się do tychże reguł i robić niebezpieczeństwo dla nas.