Podesty ruchome, czyli popularne i znane podnośniki, to urządzenia powszechnie wykorzystywane do przeprowadzania prac wysokościowych. Używa się je między innymi do remontów dachów w wysokich budynkach, montażu lub demontażu konstrukcji stalowych, prac przy liniach wysokiego napięcia a nawet przy tak prozaicznych pracach jak mycie okien.
Najczęściej spotykane podesty ruchome to podnośniki nożycowe. Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to podesty jednonożycowe, które do podnoszenia platformy roboczej używają jednej pary siłowników hydraulicznych. Mają one bardzo dużą nośność, dzięki czemu można podnosić ładunki o masie nawet 10 ton na wysokość blisko 2 metrów. Ten typ podnośników jest najczęściej używany jako sprzęt stacjonarny. W wielu pracach są także wykorzystywane podesty ruchome dwu a nawet trzynożycowe. Jak sama nazwa wskazuje, podnośnik taki posiada większą ilość siłowników do unoszenia platformy. Ma ona mniejszą ładowność, ale można ją unieść na o wiele większą wysokość, sięgającą nawet powyżej 4-5 metrów.
Ostatnim typem podestów są modele wielonożycowe, które posiadają dużą platformę roboczą o powierzchni nawet kilkunastu metrów i udźwigu do 8 ton. Niestety ich zasięg wynosi tylko około 2 metrów co eliminuje je z wielu prac wysokościowych.