Szkolenia okresowe skierowane są do kierowców którzy chcieliby świadczyć usługi przewozu osób lub rzeczy. Zgodnie z zarządzeniem o transporcie drogowym z 6.09.01r. kierowca jest zmuszony do tego, aby co pięć lat, licząc od daty uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzającego ich uzyskanie, zakończyć szkolenie okresowe dobrane do pojazdu, którym przewóz jest wykonywany.
W szkoleniu może wziąć udział osoba, która rezyduje na terytorium Polski minimum 185 dni w roku ze względu na więzi zawodowe bądź osobiste, uczy się minimum pół roku i jest w stanie okazać zaświadczenie potwierdzające ten fakt lub jest to osoba, która wykonuje przewóz drogowy na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Polski.
Kierowca może odbyć szkolenie w jednej z dwóch form. Może to być kurs okresowy lub cykl zajęć rozciągniętych w czasie 5 lat, który obejmuje program kursu okresowego.
Szkolenie okresowe kierowców prowadzone jest w Ośrodkach Szkoleniowych. Obejmuje zakres bloków programowych wyznaczonych odpowiednio do kategorii prawa jazdy:
C1, C1+E, C i C+E,
D1, D1+E, D i D+E.
Kierowca, który zaprzestał wykonywania transportu drogowego, przez okres uniemożliwiający dopełnienie obowiązku odbycia szkolenia co 5 lat, przed ponownym przystąpieniem do wykonywania przewozu, jest zobowiązany do przejścia szkolenia okresowego.
Osoba wykonująca przewóz drogowy pojazdami, dla których konieczne jest posiadanie prawa jazdy przynajmniej dwóch kategorii, ma możliwość ukończenia szkolenia okresowego jedynie z zakresu jednego bloku programowego.
Szkolenie okresowe kierowców obejmuje 35 godzin i jest prowadzone przez Instruktorów Inspekcji Transportu Drogowego oraz wykładowców, którzy są ściśle powiązani z transportem drogowym. Ośrodki szkoleniowe starają się dopasować dni szkoleniowe do wymagań kursantów. Jest także możliwość zorganizowania szkoleń dla pojedynczych osób.
Po zakończeniu kursu obowiązkiem kierowcy jest wymiana prawa jazdy, w celu wpisania nowych uprawnień zgodnie z obowiązującymi terminami.